Teknoloji

Hubble çarpışan galaksilerin ip benzeri bir görüntüsünü yakaladı

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu etkileyici bir manzara daha yakaladı. Teleskop, Galaksi AM 1045-325Göksel “göksel galaksi” olarak bilinen etkileşim halindeki bir dizi galaksiyi gözlemlerken inci dizisine Buna benzer bir manzara yakalamayı başardı. NASA’ya göre galaksinin bu eşsiz görünümü, kendisi ile komşu galaksi arasındaki manyetik etkileşimlerden kaynaklanıyor.

NASA, bu galaksilerin, birleşmeden önce hareketsiz kalmış olabilecek tozlu moleküler hidrojen bulutları içinde güçlü olduğunu söylüyor. Ancak birleşmeyle birlikte bu bulutlar hareket edince hidrojen sıkıştı ve “ Yıldız doğuşu fırtınası“yaratıldı.

Ancak bu güzel galaktik ışık dizisini tespit etmek tam olarak beklenen şey değildi. Galaktik birleşmelerin galaksileri nasıl değiştirebileceği hiçbir zaman tam olarak belirlenemez. Gökbilimciler, tasarımlarına dayanarak gördüğümüz kuyrukların, etkileşim halindeki galaksiler arasındaki çekim kuvveti nedeniyle bükülen ve uzaya doğru uzanan galaksinin sarmal kolları olabileceğini düşünüyor.

İnci dizisindeki çok uzaklardaki yıldız kümelerinin akıbeti şu anda bilinmiyor. Bunlar galaksinin merkezine çekilerek küresel yıldız kümesi adı verilen şeyi oluşturabilir veya tamamen dağılıp ev sahibi galaksinin etrafında bir yıldız halesi haline gelebilir.

Üçüncü seçenek ise bu uhrevi inci dizisinin çok uzaklara yayılmış yıldızlarının evrene atılıp gezgin yıldızlara dönüşmesidir. Ancak bu olayın sonucu ne olursa olsun Hubble’ın galaksinin etkileyici bir görüntüsünü yakaladığı kesindir.

Bu tür bilgilerle gökbilimciler galaktik evrim ve yıldızlarla galaksilerin çarpıştıklarında birbirleriyle nasıl etkileşime girdiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. En az 5 milyon yıl uzakta olduğu iddia edilse de, içinde bulunduğumuz Samanyolu’nun da aynı kaderi paylaşacağı düşünüldüğünde, bu tür birleşmelerin galaksileri nasıl etkileyebileceğini anlamak, bilim insanlarının süreci olabildiğince eksiksiz anlaması açısından önemli olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu